Hazır beton bileşenlerinin stoklanıp, kontrol altında karıştırılarak, hazır beton üretiminin gerçekleştirildiği ve transmikserlere dolumun yapıldığı tesislere beton santrali denir. 

Beton santralleri karışım şekillerine göre yaş karışım beton santralleri ve kuru karışım beton santralleri olmak üzere ikiye, depolama şekillerine göre de bunkerli beton santralleri ve yıldız tip beton santralleri olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Yıldız tip beton santralinde, beton santralinin önünde yıldız şeklinde bir stoklama alanı vardır ve kova vasıtasıyla agregalar arkadaki karıştırma kazanına aktarılır. Bunkerli beton santralinde ise agrega ve kumlar beton santralinin önündeki bunkerlerde stok edilip, bantlı bir sistem ile karıştırma kazanına taşınır.

Üretim süreci;  önce, hazır betonun üretiminde kullanılacak, doğru seçilmiş malzemelerin (çimento, agrega, su, katkı) kalitelerini ve birbirlerine uyumunu incelemek için laboratuvar deneyleri yapılır. Bu deneylerden geçen malzemelerde zamanla olumsuz değişiklikler meydana gelmesinin önlenmesi için sürekli kalite denetimi yapılmalıdır.

Hazır betonun üretim süreci, santral operatörünün üretilecek betonu tanımlayan formülün numarasını belirleyip, bilgisayar sistemini işletmesiyle başlar. İlk komuttan sonra, ayrı bölmelerde stoklanmış bulunan agrega, çimento ve su aynı anda tartılır. Daha sonra tartılmış agrega bant veya kovayla taşınarak mikser kazanına aktarılır. Bu sırada çimento, su ve formülde varsa kimyasal katkı maddesi de kazana aktarılır ve karıştırılır.

Bir harman betonun hacmi santraldan santrala değişmekle birlikte, genellikle 60 m³/saat – 180 m³/saattir. Santralda karışma süresi de harman hacmiyle orantılı olarak standartlar tarafından belirlenmiştir. Yeterince karıştırılmış olan harman, transmiksere boşaltılır, dolum tamamlanıncaya kadar aynı işlem devam eder.

Ürünlerimizin ve beton santrali yedek parça ürünlerimizin tümünü detaylı olarak incelemek için buraya tıklayabilirsiniz. Tüm silo ekipmanlarımız ve beton santrali yedek parça ürünlerimiz hakkında bilgi alabilirsiniz.

Tüm ürünlerimiz hakkında fiyat almak için ve size özel teklifler sunmamız için https://www.ozb.com.tr/form/ linkindeki formu doldurabilir ya da satis@ozb.com.tr adresine mail gönderebilirsiniz.

Benzer Bloglar

İlgili Silo Ekipmanları

WhatsApp Destek Hattı